Warszawa, grudzień 2013 r.
Informacja prasowa
Królewska gra tym razem jednoosobowo.
SZACHY SOLO
Wydawnictwo Egmont Polska kontynuuje rozpoczętą w ubiegłym roku współpracę z amerykańską firmą ThinkFun, światowym liderem jednoosobowych łamigłówek logicznych dla dzieci i dorosłych. Kolejnym efektem tej współpracy jest wydanie polskiej wersji językowej łamigłówki „Chess Solitaire”. Polski tytuł „Szachy Solo” dokładnie obrazuje dwa ogromne atuty tej gry. To znana od wieków gra w szachy rozgrywana z samym sobą, czyli jednoosobowo.
Łamigłówka składa się z 60 kart zadań na czterech poziomach trudności – od łatwego, przeznaczonego dla dzieci, po trudny, stanowiący wyzwanie nawet dla starszych graczy. Na tylnej stronie każdej karty znajduje się rozwiązanie zadania.
Wśród różnych dostępnych na rynku planszówek, łamigłówek i gier logiczno-strategicznych zestaw „Szachy Solo” wyróżnia oparcie na zasadach szachowych. Dzięki temu gra firmy Egmont może być wspaniałym wsparciem i uzupełnieniem nauki gry w szachy oraz rozwijać wyobraźnię przestrzenną i logiczne myślenie. To jednak nie wszystko – „Szachy Solo” są również świetną rozrywką dla entuzjastów królewskiej gry o różnych poziomach zaawansowania.
Honorowy patronat nad grą objął Polski Związek Szachowy, który skonsultował merytorycznie polską wersję językową.
Piotr Murdzia, 7-krotny mistrz świata w solvingu (rozwiązywaniu zadań szachowych):
Jako wielki pasjonat wszelkich gier umysłowych, a jednocześnie wielokrotny mistrz świata w rozwiązywaniu zadań szachowych, chciałbym szczególnie polecić uwadze wszystkich miłośników królewskiej gry “Szachy Solo”. Ta gra łączy w sobie zabawę i wysiłek intelektualny jednocześnie. Jest to doskonałe uzupełnienie do nauki gry w szachy i może być adresowane zarówno dla dzieci jak i ludzi dorosłych. Sam spróbowałem i miałem z tego powodu wiele radości.
W ramach współpracy pomiędzy PZSzach a Egmontem, wydawnictwo wsparło także Ogólnopolski Projekt Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Egmont ufundował szachownice dla szkół, które w ramach pilotażu Projektu zdecydowały się wprowadzić szachy jako przedmiot obowiązkowy w klasach edukacji wczesnoszkolnej. Ponadto Egmont wspiera organizację otwartych Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych – największego turnieju szachowego dla dzieci i młodzieży w Polsce.
Szachy Solo – jednoosobowa łamigłówka logiczna
Liczba graczy: 1
Wiek graczy: 8-108 lat
Cena: 74,90 zł
W portfolio Egmontu znajdują się także 4 inne łamigłówki logiczne serii ThinkFun – bestsellerowe „Rush Hour”, „Hop, hop” oraz „Czekoladki”, a także rodzinna gra „Portret pamięciowy”.
Więcej informacji o grach planszowych Egmontu na: www.KrainaPlanszowek.pl oraz facebook.com/KrainaPlanszowek
Szachy solo
Serdecznie dziękujemy firmie Egmont (www.krainaplanszowek.pl), wydawcy książek i czasopism dla dzieci i młodzieży oraz licznych gier planszowych za ufundowanie i wydrukowanie szachownic na potrzeby Ogólnopolskiego Projektu Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez Szachy w Szkole”.
Miasto Stołeczne Warszawa: Biuro Edukacji z samorządową placówką doskonalenia nauczycieli Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES) i Biuro Sportu oraz Akademia Leona Koźmińskiego, w pilotażu warszawskim WARS i SAWA grają w szachy
Ogólnopolski Projekt Polskiego Związku Szachowego “Edukacja przez Szachy w Szkole” powstał w oparciu o wydane 15.03.2012 Oświadczenie Pisemne Parlamentu Europejskiego w sprawie wprowadzenia do systemów oświaty w Unii Europejskiej programu „Szachy w szkole” (0050/2011).
Ponadto ma on aprobatę:
- Ministerstwa Edukacji Narodowej
- Ministerstwa Sportu i Turystyki
Na chwilę obecną jako partnerzy Ogólnopolskiego Projektu Polskiego Związku Szachowego “Edukacja przez Szachy w Szkole”, zadeklarowały się następujące instytucje:
- Biuro Edukacji m. st. Warszawy,
- WCIES,
- Dolnośląski Związek Szachowy,
- Podlaski Związek Szachowy.
Trwają także rozmowy na temat kształtu partnerstwa i współpracy z:
- Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego,
- Marszałkiem Województwa Podlaskiego,
- Dolnośląskim Kuratoirum Oświaty,
- innymi wybranymi samorządami,
- podmiotami spoza sektora budżtowego