Konferencja The Didactics of Chess, Londyn 10-12 grudnia 2016

Na zaproszenie CSC (Chess in Schools and Communities), organizacji działającej w Londynie oraz Europejskiej Komisji ds. szachów szkole delegacja Polskiego Związku Szachowego w składzie Krzysztof Góra, Piotr Murdzia i Anna Harazińska, wzięła udział w międzynarodowej konferencji The Didactics of Chess, która odbywała się od 10 do 12 grudnia br. w Londynie.

W przeddzień konferencji, 9 grudnia, nasza delegacja wizytowała jedną ze szkół londyńskich, w których są prowadzone zajęcia szachowe dla dzieci. Po serdecznym przywitaniu przez Panią Dyrektor mieliśmy okazję zobaczyć klasę i formy pracy z dziećmi.  Piotr Murdzia odpowiadał na szereg pytań dzieci odnośnie swoich osiągnięć w solvingu.

dscn1225  dscn1224

W czasie konferencji Anna Harazińska wygłosiła dwa wykłady – pierwszy na temat projektu „Rehabilitacja przez Szachy”, który spotkał się z żywym zainteresowaniem słuchaczy. Jest to jedyny w Europie projekt skierowany do dzieci przebywających w szpitalach. Wykład na temat projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole” prezentowany w niedzielę wzbudził duże zainteresowanie przede wszystkim amerykańskiej federacji i władz stanowych z Alabamy, gdzie projekt jest prowadzony na podobnych zasadach. Wymieniono doświadczenia, a władze Alabamy zorganizują turniej finałowy na takich samych zasadach jak w Polsce.

20161211_095026

12 grudnia miało miejsce spotkanie Komisji Edukacyjnej ECU, której od niedawna członkiem jest Piotr Murdzia, która obradowała nad planami Komisji na 2017 rok.

Wszyscy uczestnicy konferencji w Londynie zostali zaproszeni na konferencję do Warszawy w maju 2017 r.